CZY AMWAY TO DOBRY MLM?

Jakiś czas temu pozwoliłem sobie na ironiczny komentarz artykułu ze strony Centrum Przeciwdziałania Psychomanipulacji – jednostki która w moim odczuciu robi z mózgu fantazyjną sieczkę. Na szczęście oprócz padliny można w necie znaleźć świeże mięsko. Świeże – mimo iż leżakuje od 2004 roku.

O jakim mięsku mowa? Ano klepnij w Google hasło: MLM. Habaninka o której myślę, w trakcie pisania tego tekstu jest na 12 pozycji. Dla leniwych podaj link: CNEB: Jaką firmę MLM wybrać?
Dlaczego artykuł uważam za dobry? Po pierwsze jest obiektywny, po drugie opublikowany jest w witrynie Piotra Majewskiego – Czas Na E-Biznes, a to jest marka przez duże M, i po trzecie wreszcie, mimo upływu lat, info w nim zawarte jest wciąż aktualne.

amwayDOBRYMLM

Wróćmy do pytania w tytule. Czy Amway to dobry MLM? „Panie, najlepszy pod słońcem!” tak pewnie odpowie większość współpracujących z Amwayem osób, ale Tobie nie o to chodzi! Emocjonalne uniesienia możesz sobie oglądać na kanale Romantica, dlatego tego typu wywodów Tobie i sobie daruję. Odetchnij. Zamiast achów i ochów, dostaniesz same konkrety, i to one niech będą odpowiedzią na zawarte w tytule pytanie o kontrowersyjnego Amwaya. 10 kryteriów poruszonych przez Aleksandra Łamka, autora znalezionego na CNEB artykułu, posłuży jako baza tego krótkiego omówienia. To co? Zaczynamy?!

1. Jak długo firma działa na polskim rynku?
Amway Polska działa od 1992 roku. W tej sytuacji mamy do czynienia z doświadczonym graczem. Nie zgodzę się jednak z Panem Aleksandrem w kwestii nasycenia rynku. Może kiedyś więcej o tym.

2. Produkty.
Po pierwsze są, po drugie wachlarz jest bardzo szeroki. Od chemii gospodarczej, przez kosmetyki pielęgnacyjne, kolorowe (luksusowe i mastige), środki higieny osobistej, żywność, naturalne suplementy i witaminy, po naczynia i system oczyszczania wody. Współczynnik akceptacji rynku oscyluje koło setki, więc o popyt martwić się nie trzeba.

3. Sposób dystrybucji
Synergia działania metod klasycznych i internetowych. Że tak powiem, firma idzie z duchem czasu.

4. Pakiet startowy
Pakiet startowy Amway Polska to koszt 177zł, z czego 150 zł podlega półrocznej gwarancji zwrotu pieniędzy. Ryzyko finansowe: 27 zł… Co za to? Kodeks etyczny firmy, materiały informacyjne o firmie i produktach, systemie działania, sklep i biuro na internecie w 12 krajach (SLR – Skonsolidowana Linia Rekomendacji:Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Chorwacja, Turcja, Ukraina, Słowenia, Litwa, Łotwa, Estonia). Nie ma żadnego wymogu robienia pierwszego zamówienia!

5. Prowizje
Średnio ok. 30% marży ze sprzedaży produktu. (oczywiście przy opcji Przedsiębiorca Amway) Oraz prowizje za miesięczne obroty – zasady identyczne dla każdego, bez względu na staż współpracy z Amway. To zagadnienie szczegółowo omawiamy podczas prezentacji online.

6. Sponsor
No cóż. Ludzie są różni, więc faktycznie dobrze co nieco dowiedzieć się o swoim przyszłym sponsorze. Równie istotna jest linia rekomendacji, czyli sponsor twojego sponsora itd. Bo ta linia rekomendacji to twoja skarbnica wiedzy i pomocy!

7. Strona formalna

Współpracując z Amway Polska masz 2 opcje: z rejestracją działalności gospodarczej – Przedsiębiorca Amway i bez rejestrowania działalności – Stały Klient Plus. Obie 100% legal! Majstersztyk formalno-prawny. Możesz zacząć budować sieć bez rejestrowania firmy (SKP), oczywiście masz pewne ograniczenia  z tym związane np. nie możesz sprzedawać produktów, ale możesz kupować po hurcie i rekomendować nowe osoby. O szczegóły zapytaj mnie na maila, telefon, skype czy co tam wolisz 🙂

8. Zasięg działalności
Amway Global działa na ponad 80 rynkach świata. Firma powstała w 1959 roku i jest prekursorem MLM na świecie. Umowa z Amway Polska daje możliwość operowania w SLR (patrz pkt 4), kolejne rynki, to odrębne umowy. Niektóre rynki działają osobno, niektóre zbiorczo, np. podpisując jedną umowę masz 2 rynki do dyspozycji.

9. Szkolenia
Tutaj należy rozróżnić szkolenia organizowane przez kompanię, od tych organizowanych np. przez mojego sponsora. Tak jak w przypadku produktów, wachlarz jest szeroki. Obejmuje szkolenia:
bezpłatne, płatne, na żywo, online, w mniejszym gronie, wielkie konferencje biznesowe (np. takie ), wideokonferencje, webinary, osobiste konsultacje itd. Każdy wybiera co mu pasuje. Jedno jest istotne: nie są obowiązkowe!! Ty decydujesz czy bierzesz w nich udział, czy nie. Listy obecności nikt nie sprawdza.

10. Dodatkowe koszty
Jeśli chodzi o wymogi Amway Polska to kosztem dodatkowym jest przedłużenie umowy na kolejny rok i tak co roku. Koszt ok. 90 zł.
Pozostałe koszty prowadzenia biznesu to już indywidualna sprawa danej organizacji biznesowej i konkretnego człowieka. Ja za swoje wizytówki płacę ze swojej kieszeni hehe, ale nikt do tego mnie nie zmusza. Chcesz prowadzić bloga branżowego, proszę bardzo, ale koszty również pokrywasz dobrowolnie. Zakup książek, nagrań biznesowych, bilety na seminaria, obiady na wyjazdach, paliwo na dojazd na spotkania to są koszty prowadzenia biznesu, ale nie są one wymuszone przez firmę i nie firmie Amway płaci się za te usługi. Podsumowując – stricte związane z Amway dodatkowe koszty to tylko przedłużanie umowy.

Czekam na Twój komentarz i uzupełnienie wiadomości. Jeśli tych informacji jest za mało, napisz w komentarzu, rozwiniemy interesujący Cię temat. Wierzę że teraz łatwiej będzie odpowiedzieć na pytanie czy Amway to dobry MLM.

Podziel się wpisem na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Śledzik
 • Blip
 • Google Buzz
 • Google Bookmarks
 • Dodaj do ulubionych

46 Comments

 1. witamina C forte

  Zawartość w 1 tabletce:
  Witamina C (kwas L-askorbinowy) 500mg (625% ZDS)
  bioflawonoidy cytrusowe 100 mg*
  rutyna 50 mg*
  hesperydyna 25 mg*
  dzika róża (owoc) 4 mg*
  acerola (z owoców malphigia glabra) 1 mg*
  alfalfa ( z liści medicago sativa) 1 mg*
  jęczmień 1 mg*

 2. Rutinoscorbin ma bardzo małą dawkę wit-c, ale inne już dorównują lub przewyższają Nutrilite, a cenowo taniej.

 3. Z lubieniem się zgadzam. Z talentem tak sobie. Z talentem, z „tym czymś” szybciej można osiągnąć cel i mniejszej ilości odcisków się nabawić. Ale bez niego też się da się 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge